Igazi bejgli
Van jó pár ötlet, hogy mivel lehet repedés mentes bejglit készíteni. Vagy sikerül, vagy nem.
Bejgli
A tésztához:
- 450 gramm liszt
- 1 kávéskanál só
- 120 gramm vaj
- 60 gramm zsír
- 50 gramm porcukor
- 3 gramm porélesztő
- 2 darab tojás sárgája
- 100 gramm tejföl
A máktöltelékhez:
- 400 gramm mák (lehetőleg frissen darált!)
- 250 gramm cukor
- 2 deciliter víz
- 2 evőkanál citromhéj (1 db bio citromból)
- a kenéshez egy tojás, szétválasztva
Először a tölteléket készítem el, lehetőleg előző nap. A vízből és a cukorból a belereszelt citromhéjjal együtt szirupot főzök, azaz addig forralom őket, míg teljesen fel nem oldódik a cukor. A mákot kávédarálóban darálom le. A szirupba keverem a mákot, és hagyom teljesen hidegre hűlni. (Diótölteléket ugyanígy csinálok, de inkább lekvárral keverem el szirup helyett.)
A tésztához előbb a hideg vajat és a zsírt kis kockákra vágom, majd hozzáadom a liszt, az élesztő, a só és a porcukor keverékét. Addig morzsolgatom, míg zsemlemorzsa-állagú egyveleget nem kapok. Belekeverem a tojások sárgáit, a tejfölt, és egynemű tésztává gyúrom. Hideg helyen hagyom pihenni fél órát. (Akinek van dagasztógépe, azzal végezze ezt a műveletet.)
Ha mindenki eleget pihent, fogom a tésztát, és egyenlő részekre osztom aszerint, hány bejglit szeretnék. Ebből a mennyiségből 3 darab fél kilós vagy 6 darab 250 grammos rúd lesz. Ha diósat és mákosat is szeretnék, a megadott máktölteléknek csak a felét keverem be, és készítek ugyanannyi súlyú diótölteléket.
Az első tésztadarabot vékony téglalappá nyújtom. A máktöltelékből kimérek annyit, amennyi a tészta súlya volt, és megkenem vele szépen, egyenletesen. Egy vékony csíkot hagyok csak szabadon az alsó hosszanti oldalon, ahonnan a tekerést kezdeni fogom.
Feltekerem a bejglit, és sütőpapíros tepsire teszem úgy, hogy a tésztavégek találkozása lefelé nézzen. A következővel ugyanígy teszek. A bejgliket egymástól távol helyezem el a tepsin, mert nőni fognak sülés közben. Ha mindenki feltekeredett, lekenem a bejgliket egy tojás sárgájával. Hideg helyre teszem, és előmelegítem a sütőt 180 fokosra. Tíz perc múlva, illetve amikor már nem ragacsos, lekenem a bejgliket a fehérjével (ettől lesz márványos!), egy hosszú tűvel megszurkálom, és úgy már a konyhapulton, szobahőmérsékleten hagyom száradni. A forró sütőben körülbelül 35-40 perc alatt fognak szép aranybarnára sülni.
Pozsonyi kifli
HV: ugyanaz, mint a beiglinél
A tésztát viszont itt kb. 40 grammos – golflabdaméretű – darabokra osztom, és ugyanilyen egységeket mérek ki a töltelékből is. A golyókat ovális, arasznyi hosszú, vékony lappá nyújtom.
A tölteléket hosszában, egyenletes rúdalakban a közepére rendezem, majd a tészta hosszanti oldalának egyik szélével betakargatom a tölteléket, és lenyomkodom a szélét, lezárom, hogy a töltelék ne szökjön ki. Az így kapott zsebet a maradék, kilógó tésztára fordítom, majd két nyitott tenyérrel hengergetem a kiflit. A tészta széleinek találkozásával lefelé teszem a sütőpapíros tepsire, és a csücsköket patkóformában behajtom. Így járok el az összes kis tésztagolyóval, majd ugyanúgy kenem, mint a bejglit: előbb tojás sárgája, hidegben száradás után fehérje, szobahőn kelés után sütés. Ezeket is 180 fokon sütöm, de hamarabb lesznek kész, elég nekik 20 perc.